Tesettüre uymayan elbiselerin imalatında çalışmak, imal etmek ve satmak haram mıdır; kazanılan para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettüre uymayan elbiselerin imalatında çalışmak haram değildir. Kazanılan para da helaldir. Zira elbisenin zatı haram değildir.

Örtülmesi gereken yerleri örtmemek haramdır. Tesettüre uygun olmayan elbise ve gelinlik tarzı elbiseleri satmak caizdir. Çünkü helal olan bir mal satılmaktadır. O elbiseyi alıp yanlış şekilde kullanan kişi mesul olur. Bu elbiseleri, bir bayan, evinde yalnız kocasına görünmek için giyebilir.

Bu konularda dikkat edilmesi gereken kural şudur: Satılan mal helal olarak da kullanılabilir ise bu malı satmak caiz olur.