Müslüman bir insanın kilisede çalışmasının hükmü nedir? Müslüman bir duvar ustası kilisenin çanını yapabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kilise tamirinde çalışmak mekruh değildir. Çünkü, bu işin kendisi günah değildir. (Bezzaziyye)

Ücret ile Müslüman olmayanların şarabını taşımak, kilise tamir etmek ve Hristiyana zünnar (papaz kuşağı) gibi küfür alametlerini satmak -diğer müctehitlere göre caiz değil ise de- İmam-ı Azam'a göre caizdir, yani haram değidlir. (Redd-ül muhtar 5/251;Kâdihan, NI/426; Hindiye, IV/450 (Muhit'ten); Cezirî, NI/125).

Ne var ki çalışabilmesinin caiz ve mümkün olması, bunun iyi bir şey olduğunu da göstermez. Bunun içindir ki:

"Bir Müslüman her gün beş dirhem karşılığında nâkus (çan) çalmak üzere bir Hristiyanla iş anlaşması yapsa, bir dirhem alacağı bir başka iş daha bulsa, Ibrahim b. Yusuf diyor ki, nâkus çalması uygun olmaz, rızkını öbüründen aramalıdır." (Kâdihan, NI/404, 426). denmektedir.

Bu nedenle, bu fetva ile hareket edenlere bir şey denmesi doğru olmamakla baraber, başka işleri yapmasını tavsiye ederiz.