Haç takmak caiz midir? Müslüman bir gencin haç takması konusunda bilgi verir misiniz?

Tarih: 12.07.2006 - 15:24 | Güncelleme:

Soru Detayı
Müslüman olduğunu söyleyen bazı gençler haçı kolye olarak takmaktadırlar. Onlara göre bunda bir sorun yokmuş ve bu hareketlerinin, onların Müslümanlıklarıyla alakasının olmadığını söylüyorlar. Onları nasıl ikaz etmeliyiz; acaba bunun bir sakıncası yok mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İman ve küfür kalbe ait sıfatlardır. Bazen imana veya küfre delalet ve işaret eden bazı fillerden ve davranışlardan dolayı insanlar vasıflandırılabiliyor. Mesela, bele takılan ve namaz kılarken rükâa gitmeye engel olan “zünnar” dediğimiz kemere benzer bir takıyı, eskiden sırf imana zıtlıktan dolayı ehl-i küfür takıyorlardı. İşte böyle bir takıyı takan bir insana doğal olarak “kâfir” denilirmiş. Bunu takanın kalbine bakma imkânı olmadığından mü’min bile olsa “kâfir” damgasını yemekteydi.

Haç da Hristiyanlara ait bir semboldür. Bu bakımdan haç takan bir insan "Ben Müslümanım" diyorsa, bu insan kâfir olmasa da yaptığı şey doğru değildir. İslam'ın benimsemediği bir fiil yapmış olur. Ayrıca insanların onlar hakkında suizan beslemelerine neden olur.

Bu nedenlerden dolayı bir Müslümanın haç takması caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hamitburak

SORUMU CEVAPLADIGINIZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..İNSANLARA BÖYLE BİR HİZMET VERDİGİNİZ İÇİN ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun