Üniversitelerin mezuniyet törenlerinde kep takılması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İman ve küfür, kalbe ait sıfatlardır. Bazen, imana veya küfre delalet ve işaret eden bazı fillerden ve davranışlardan dolayı insanlar vasıflandırılabiliyor. Mesela, bele takılan ve rükua gitmeye mani olan "zünnar" dediğimiz kemere benzer bir takıyı, eskiden sırf imana zıtlıktan dolayı ehl-i küfür takıyorlardı. İşte böyle bir takıyı takan bir insana doğal olarak "kafir" denilirmiş. Bunu takanın kalbine bakma imkanı olmadığından mü'min bile olsa "kafir" damgasını yemekteydi.

Sizin sorduğunuz şapka için de aynı inanış hakimdir. Şapkanın anlamı - önündeki çıkıntıdan (siperlik) dolayı- "Ben Allah'ın önünde secde etmem." dir. Bu yüzden tüm İslam alimleri "Şapka küfür alametidir. Bunun için şapkayı şaka ile dahi başına koyan kafir olur." demişlerdir. Bu kadar muhakkik alimlerin bu hükmü elbette haktır. Bunun aksini söylemek ne bizim ne de kimsenin haddine düşmemiştir. Ama kişinin niyeti güneşten korunmak gibi sağlık amaçlı olursa veya gayri müslimlere benzeme niyeti yoksa, inşallah caiz olur.

Bununla beraber, mümkün olduğu kadar şapka ve kepin takılmaması tavsiye edilir.