Çocuklara, güneşten korunması için siperli şapka takmak caiz midir?

Soru Detayı

- Ulemanın şapka konusunda "küfre işarettir" diye ikazatını duymuştum; bunun derecesi ve mahiyeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocukların güneşten korunması amacıyla böyle bir şapka giymesinde her hangi bir sakınca yoktur.

İman ve küfür kalbe ait sıfatlardır. Bazen imana veya küfre delalet ve işaret eden bazı fillerden ve davranışlardan dolayı insanlar vasıflandırılabiliyor. Mesela, bele takılan ve rükua gitmeye mani olan "zünnar" dediğimiz kemere benzer bir takıyı, eskiden sırf imana zıtlıktan dolayı ehl-i küfür takıyorlardı. İşte böyle bir takıyı takan bir insana doğal olarak "kâfir" denilirmiş. Bunu takanın kalbine bakma imkânı olmadığından mü'min bile olsa "kâfir" damgasını yemekteydi.

Sizin sorduğunuz şapka için de aynı inanış hakimdir. Şapkanın anlamı -önündeki çıkıntıdan dolayı- "Ben Allah'ın önünde secde etmem."dir. Bu yüzden tüm İslam âlimleri "Şapka küfür alametidir. Bunun için şapkayı şaka ile dahi başına koyan kâfir olur." demişlerdir.

Güneşten korunmak maksadıyla takılırsa inşaallah günah olmaz. Çocuklara takmak da günah olmaz.