Evli çiftlerin çarşıda elele dolaşması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizin eşler hususunda bazı sınırlamaları vardır. Bu da şeriat kitaplarında mevcuttur. Fakat el ele dolaşmaları hususunda herhangi bir sınırlama ve haramiyet getirmemiştir. Bu konuda eşler serbest olarak gezebilirler.

Ayrıca örf ve muamelat dediğimiz bazı şeyler de din için kaide hükmünde olabilir. Yani bazı yerlerde bu durum ayıplanmıyorsa, bu hareket zaten dinen sakıncalı değildir. Fakat bu durum ve hareket ayıplanan bir muhitte yapılmaması da dinin emrettiği “hikmetli olma” sınıfına girer.