Şeriat adına kadınlara yapılan baskılar doğru mudur?

Soru Detayı

- Kimi ülkelerde, şeriat adı altında kadınlara yapılan baskılar doğru mudur?
- Çarşaf şart mıdır, kadının ehliyet alması ve araba kullanması haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kimi ülkelerde uygulananlara bakarak "şeriat böyledir" diye anlamak doğru olmaz. Şeriat adına bazı hatalar yapılıyor olması, şeriatın yanlış olduğunu da göstermez.

Kadının örtünmesinde önemli olan tesettürün sağlanmasıdır; çarşaf şart değildir.

Kadınların ehliyet almasında da bir sakınca yoktur; dinimiz bu gibi konularda yasaklama getirmemiştir.