Kimi hadisler kıyamete doğru imanın, İslam'ın, iyiliğin artacağını, huzur ve refah olacağını; kimi hadislerde zinanın, hırsızlığın, inançsızlığın, kötülüğün artacağını, inanan tek insan bile kalmayacağını belirtiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyamete yakın bir zaman dilimi olan ahir zaman, değişik safhalarda cereyan eden bir devirdir. Bu devirlerin genel olarak üç büyük safhası (dönemi) görülmektedir:

1. İslam aleminin tarih sahnesinden çıktığı ve pozitivizmin hâkim olduğu dönem.

2. Hz. İsa ve Hz. Mehdi’nin ittifakından doğan bir güçle Kur’an hakikatlerinin dünyaya hâkim olduğu dönem.

3. Ve yeni bir materyalist akımın hâkim olacağı dönem.

Hadis-i şeriflerde yer alan  farklı sahneler, söz konusu farklı dönemlere ait gerçeklere bakar.

Biz şu anda birinci dönemin sonlarını yaşıyoruz. Kıyamete kadar sahnede yer alacak iki dönem daha var. İki kötü dönem arasında iyi bir dönemi Allah’ın rahmetinden ümit ediyoruz.

Bu gün kötülüklerin alabildiğine yayıldığı dünyamızda, Kur’an’ın evrensel hakikatleri de dünya çapında –eskide hiç olmamış şekilde- hızla yayılmaktadır. Hz. Mehdi bir cemaatin mümessili olacak ve belli bir döneme refah, adalet ve hakikî insanlığa yakışır bir hayata damgasını vuracaktır.

Şunu da unutmayalım ki, ayetler gibi hadislerin de müteşabihatı (derin, kapalı) manaları vardır.