Tufan’da gemiye binmeyen kadın hikayesi doğru mu?

Soru Detayı

- Bu rivayetin sıhhatine cevap verir misiniz?
- Hz. Nuh’a süt getiren ve Tufan’da gemiye binmediği halde kurtulan kadın kıssası sahih hadislerde geçer mi? Bu bilginin tamamı nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kaynak verilmeden sosyal medyada ve farklı yerlerde geçen hikaye özetle şöyledir:

Tufandan önce yaşlı bir kadın, her gün ineğini sağar ve sütünü Nuh aleyhisselama getirir ve ″Ey Nuh! Tufan’da beni unutma.″ dermiş. O da: ″Tamam″ diye cevap verirmiş. Tufan olup bunlar gemiye binince, Nuh aleyhisselam, yaşlı kadını gemiye almayı unutmuş. Tufan geçtikten sonra sular çekilince ve yer kuruyunca, bir gün, yaşlı kadın yine ineği sağmış, sütü getirmiş. ″Ey Nuh! Beni tufanda unutma, gemiye al.″ deyince Nuh aleyhisselam: ″Subhanallah! Tufan oldu, geçti. Sana ve ineğine bir şey olmamış. Sen hiçbir şey fark etmedin mi?″ demiş. Yaşlı kadın da: ″Bir gün ineğimin sırtı yaşarmış olarak eve geldi. Başka bir şey hatırlamıyorum.″ demiş.

- Bakabildiğimiz hadis kaynaklarında bu bilgiye rastlayamadık.

- Çok kuvvetli ihtimalle uydurulmuş bir kıssadır. Çünkü sağlam bir kaynağı olmadığı gibi, kıssanın muhtevası da akıl ve vicdanın kabul edebileceği türden değildir.