TOKİ evleri için hava parası caiz mi?

Soru Detayı

- Depremzedelere yapılan TOKİ evleri fiyatları belli değil hak sahibi hava parası istiyor satmak için bu caiz mi?
- Aynı zamanda borç bitene kadar devir yapamıyor. Alınan bu hava parası caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hava parası caiz değildir; çünkü alınan para karşılığında satılan bir mal veya onun yerine geçen değer yoktur.

Eğer bu evlerin satılmasına devlet izin veriyorsa ve ilk sahibi de bunu başka birine satmak istiyorsa, satış mukavelesi (sözleşmesi, vaadi) yaparlar, almak isteyen avans verir ve ileride satım akdi yapılınca borcunu öderken avansı takas yapar; yani bedelden düşer.