Tipimi beğenmiyorum. Böyle imtihan mı olur?

Soru Detayı

- Tipimi beğenmediğim için üzülüyorum. Şimdi siz imhitan diyorsunuz bizler çok şükür çok merhametli, iyi yürekli müslüman insanlarız ama imhitan demeyin artık suriyedeki esad bile bizden daha güzel diyelim ki imtihandır, sabrettik sonra cennete gittik orda güzel suretler olacak suret çarşısıda var güzel suretlere büyüneceğiz Ama şunu bilin ki o suretler sahte yalan. Güzellik bizim asıl suretlerimiz.
- Bu çirkinlik hocam. Ağaç rüzgarı affetmiş ama dalı kırılmış bir kere.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nereden çıkarıyorsunuz cennette suretlerin sahte olduğunu. Maskeli balo mu zannediyorsunuz siz cenneti?!.

Cennette en küçük bir elem yoktur, her istenen verilecektir. Bu dünyada en rezil şekilde binlerce yıl yaşasanız bile, cennetin bir saati binlerce yıllık eleminizi yok etmeye yeter.

Çirkin insan yoktur, herkes güzeldir. Çirkin olan, "bakış açısı"dır. Çirkin bakış açınızı değiştirip, isyan etmekten vazgeçmezseniz, zaten cenneti de umut etmeyin. Bu dünyadayken aklınızı başınıza almazsanız, cehennemden cennetlikleri seyrederken aklınızın başınıza gelmesi sizi kurtarmayacaktır.

Bu dünya, sonsuz olan ahiret hayatı yanında, okyanusta bir damla bile etmez. Cennetin genişliği içinde bu dünya, kainat içindeki toz kadar bile kıymetli değildir.

Allah insana, akıl gibi bir nimet vermiş ki, hiçbir güzellikle değişilmez. Güzelliği maddede arıyorsanız, güzellik dediğiniz şey; "et, kan ve kemik yığını üzerine çekilmiş, ince bir deri parçasından ibarettir". O incecik deri parçasını kaldırdığınızda, herkesin sahip olduğu güzellik, et, kan kemik yığını, herkeste aynıdır. İnsanı yalnızca maddi beden olarak görmekten vazgeçin, insanı insan yapan, kainattan daha değerli manevi bedenine odaklanın.

Ruhu kemale ermeyen, takva ve güzel ahlakla süslenmeyen, dünya güzeli bile olsa, sonsuz hayatta ancak cehennem sürüngeni olacaktır. Allah, insanı kainata denk olacak manevi cihazlarla donatmıştır. Bunca, kainattan da kıymetli nimetleri görmeyip, tahkir etmek, gerçekten cehennem odunu olmayı hak etmektir.