Telekinezi yapabilen peygamber var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberlerin gösterdikleri harikulade olaylar mucize olarak tanımlanmalıdır. Bu bakımdan onların gösterdikleri mucizelere telekinezi demek yanlış olur.

Kâdı Abdülcebbâr'a göre mucize, Allah tarafından ya­ratılan, nübüvvet iddiasında bulunan kişinin doğruluğunu göstermeyi amaçlayan ve nitelikleri bakımından insanları benzerini getirmekten âciz bırakan olağan üstü hadisedir. (bk. el-Muğnî, XV, 199).

Mucizenin en önemli özelliği, ilâhî fiil olması ve sadece peygamberlerin elinde zuhur etmesidir; dolayısıyla herhangi bir kimse­nin gösterdiği harikulade olaya mucize denmez.

Telekinezi öğrenme yoluyla elde edilecek bir özellik olmasına rağmen, mucizeler için bu durum mümkün değildir.

Bu farkı ortaya koyduktan sonra bazıları Kur'ân-ı Kerim ile sâbit olan mucizelerden bir kısmını şöyle özetlemek mümkündür:

1. Hz. İbrahim (a.s)'ın, Bâbil hükümdarı Nemrut tarafından -mancılıkla- ateşe atıldığı halde yanmayarak kurtulması.

2. Hz. Musa (as)'ın elindeki asanın, Firavunun sihirbazlarının yaptıklarını yutan bir ejderha haline girmesi, sonra eski haline dönmesi. Aynı asayı Hz. Musa (as)'ın Kızıldenize vurmasıyla, denizin yarılması... Böylece Hz. Musa (as), yanındaki İsrâiloğullarıyla karşı sahile geçerek kurtulmuşlar, deniz eski haline dönmüş ve Firavun yanındakilerle beraber boğulmuştur.

3. Hz. İsa (a.s)'ın, Allah'ın izniyle ölüleri diriltmesi, hastalara dokunarak onları iyi etmesi

4. Peygamber Efendimizin (asv) işaretiyle Ay'ın ikiye bölmesi...