Tecavüze uğrayan hayvanın öldürülmesi haksızlık değil midir?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde şöyle bir bilgi gördüm:
- Zinanın insanla yapılmış olması. Üç mezhebe ve Şâfilerde sağlam görüşe göre hayvanla temas edene -haram olmakla beraber- had cezası gerekmez, tazir uygulanır. Hayvan öldürülmez ve çoğunluğa göre onun yenilmesinde de bir sakınca yoktur. Hanbelîlere göre ise, iki erkeğin şahitliği ile hayvan öldürülür, eti haram olur ve hayvanın tazmin edilmesi gerekir.
- Hayvanın ne gibi bir suçu var veyahut tecavüze uğrayan hayvan neden öldürülür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tecavüze uğrayan hayvan pis (yenmez) değildir; alınır, satılır, amacına uygun olarak kullanılır ve eti de yenir.

Hanbelîlerin içtihadı da bir ictihaddır, kabulü ve uygulanması şart / mecburi değildir.