Tavukları aç bırakarak yumurtlamaya döndürmek caiz midir?

Soru Detayı

- Ayrıca hayvan hakları konusunda bilgi verir misiniz?
- Tavuk çiftliklerindeki yumurta tavukları bir müddet sonra yumurtlamayı bırakıp et tavuğu haline dönmeye başlayınca, bunları yeniden yumurtaya döndürmek için sekiz gün süreyle sadece su verip yem vermeyerek tutulmaktadır. Bu müddet içinde tavuklar tüylerini dökmektedirler. Sekiz günü geçerse kitle halinde hepsi ölmektedirler. Sekiz günden sonra yem verilmeye başlayınca tavuklar altı ay daha yeniden yumurtlamaya başlamaktadırlar.
- Tavukları bu şekilde aç bırakarak yumurtlamaya döndürmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sebebi ne olursa olsun, tavukları bu şekilde aç bırakarak, onlara eziyet etmek caiz değildir. Hayvanları aç ve susuz bırakmak caiz olmadığı gibi, bu şekilde ticaret yapmak da helal olmaz.