Kürkü ve derisi için hayvanları üretip öldürmenin bir günahı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Domuz dışındaki herhangi bir hayvanın, kürkü için üretilmesi ve satılması caizdir.

Ancak, can taşıyan her yaratığın korunması gerekir. Bitki ve hayvanların toplanması, kesilmesi ve kullanılması için ortada bir ihtiyaç bulunmalıdır. İhtiyaç yoksa veya başka bir yoldan ihtiyacı karşılamak mümkün ise, canlılar itlaf edilemez.

Hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir.

Maksatsız olarak bir hayvanı öldürmek caiz değildir. Ahirette (Onu niçin öldürdün?) diye sorguya çekilecektir. Hayvanları birbiriyle dövüştürmek de caiz değildir. Hayvanların hakkına riayet etmeli, onlara acımalıdır.

Zararlı hayvanları öldürmek caiz olduğu gibi, sansar, porsuk gibi hayvanları derisi ve kürkü için, geyik, ceylan gibi hayvanları eti için öldürmek de caizdir.

Buna göre yaptığınız ve yapacağınız işe karar verirsiniz.

Hayvan hakları konusunda bilgi için tıklayınız:

Tavukları aç bırakarak yeniden yumurtlamaya döndürmek caiz mi?