Şafii mezhebine göre yatsı namazının vakti ne zaman başlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine göre; akşam namazının vakti, güneş kursunun batı ufkunda tamamen kaybolmasından itibaren başlar, batı ufkundaki kızıllığın kaybolmasına kadar devam eder. (İmam Ebu Hanife'ye göre akşam namazının vakti, batı ufkundaki kızıllıktan sonra görülen beyazlığın kaybolmasına kadar devam eder.)

Şafii mezhebine göre; yatsı namazının vakti, batı ufkundaki kızıllığın kaybolmasından itibaren başlar, fecr-i sadıkın doğuşuna kadar devam eder. (Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)