Canlı olarak sıcak suya sokulan ve sonra kesilen tavuğun etini yemek caiz midir?

Soru Detayı
Piyasada satılan uslu kesim tavuklar önce sıcak sudan geçiriliyor, sonra kafaları kesiliyor. TV'de de açıkça gösterilmişti.Tavuklar sudan çıktıklarında ölü gibi hareketsizlerdi. Bu tavukları yemek caiz midir? Paketlerinin üzerinde İslami usullere uygun olduğunun yazıyor olması durumu değiştirir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde ölmeden, sıcak sudan geçirilip sonra kesilen tavukların etnini yemek caizdir. Ama böyle bir uygulama hayvana işkence olduğundan doğru değildir.

Boğazından kesilmek ve kanı dışarıya akıtılmak ve içindeki pisliği etine sirayet etmeyecek tarzdaki kesimler helal, bunların tersi bir durum olduğu taktirde haramdır.

Ayrıca, şer'î usûle göre boğazlanmış, fakat bağırsakları çıkarılmadan tüylerini yolmak için kaynar suya atılmış olan tavuk ve emsali hayvanlar, içteki pislikler ete sirayet ederse, temiz olmaktan çıkar. Binaenaleyh böyle bir hayvanı kestikten sonra, üzerinde bulunan akar kanını ve içini çıkarıp yıkamalı, ondan sonra sıcak suya atmalıdır.

Ancak hayvan içteki pislik ete nüfuz etmeyecek şekilde sıcak suya sokulup çıkarılırsa, pislenmiş sayılmaz.