Tatlı sularda inci mercan balığı var mı?

Tarih: 12.06.2020 - 09:46 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bazı dinsiz sitelerinde tatlı sudan mercan çıkmadığı ifade edilerek Kuran-ı Kerim ayetleri tahrif ediliyor. Tatlı sulardan da inci mercan balığı çıktığına dair araştırmalar var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an’da hem tuzlu hem tatlı sularda inci ve mercanın bulunduğu açıkça ifade edilmiştir. (Rahman, 55/22)

Ancak eski zamanlarda dalgıçların tecrübelerine dayanan bilgi doğrultusunda “mercanın yalnız tuzlu suda bulunduğuna” dair iddialar ortaya atılmıştır.

Büyük müfessir Razi’nin de ifade ettiği gibi, Allah’ın kelamında inci ve mercanın hem tuzlu hem tatlı sularda bulunduğu açıkça ifade edildiği halde, birkaç dalgıcın iddialarını esas almak iman şuuru ile bağdaşmaz. (bk. Razi, Alusi, İlgili ayetin tefsiri)

Bununla beraber, son araştırmalarda Kur'an’ın ifadesini doğrulayan kesin bilgiler elde edilmiştir. (bk. The Encyclopedia Americana, 1973, “Pearl” maddesi; Ana Britanica, 1993, “İnci” maddesi. Geniş bilgi için bk. Niyazi Beki Rahman suresi, 22. ayetin tefsiri)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+

Yorumlar

AbdullahTurkmen46

Yıllardır çıkmaz zannediyordu. Ben de bir şeyler araştırırken karşıma çıktı. Tatlı suda mercan resifi bulmuş bir dalgıç. Bulanlar bile bunun ilk başta mercan olabileceğine imkan vermemiş. Daha sonra mercan olduğu kanıtlanmış ki bence Kuran-ı Kerim hakkında daha bilmediğimiz çok fazla hakikat . Günümüzde çarpıtılarak Kur'an'ın haşa uydurma olduğunu söyleyenlere bunu delil olarak göstermek lazım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
AbdullahTurkmen46

Üstte yazdığım yorumun kanıtı olarak ingilizcesi yeterli olanlar bakabilir https://www.nationalgeographic.com/news/2016/04/220416-Amazon-coral-reef...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun