"Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir." anlamında bir hadis var mıdır; bu zat kimdir?

Soru Detayı

Hasan-ı Basri, o kadar Hak Teala Hazretlerinden korkardı ki, sanki celaf elinde durmuş gibi daima melül mahzun idi. Bir gün bir zat şu Hadis-i şerifi okudu:

"Tamudan bin yıl sonra Henna isimli bir kişi zuhur edecektir."

Mübarek Hasan ağlayıp,

"Hadis-i şerifte ismi zikredilen Henna ben olsaydım. Korkarım ki hak yolundan çıkarım, Rabbimize asi olurum da dergahı izzetden kovulurum." dedi.

- Hasan-ı Basri Hazretleri hak yolundan çıkmak ile neyi kastediyordu, neden dolayı ağlamıştır?

-  Tamu kelimesinden neyi anlamamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kıssanın doğrusu şöyledir:

Cehennemden en son çıkan bir adam Allah‘ın isimlerini anarak “Ya Hannan, Ya Mennan!” diye yalvardığı için bu adama alimler “Hannan” adını vermişler.

Hasan-ı Basri Hazretleri bin sene sonra cehennemden çıkacağına dair hadisi rivayet ederken;

”Keşke ben Hannan olsaydım, çünkü onun cehennemden çıkması kesindir. Fakat ben böyle bir garantiye sahip değilim.” diyormuş. (bk. Gazali, İhya, 3/130, 492)

İlgili hadis rivayetini Ahmed b. Hanbel ve Ebu Yala, Ebu Zilal el-Kasmeli’den rivayet etmişler. Ebu Zilal zayıf bir ravidir. (bk. Zeynu’l-Irakî, Tahricu ahadisi’l-İhya / İhya ile birlikte aynı yerde; Heysemi, Mecmau’z-Zevaid, 10/384)