Sünnet namazları kaza namazına kefaret olacak mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği üzere, beş vakit namaz ve Ramazan orucu gibi, edâsı belirli vakitlere bağlanmış olan ibadetlerde, hem ibadetin ifası, hem de emrin belirlenen zaman içinde yerine getirilmesi olmak üzere iki ayrı mükellefiyet söz konusudur. Bu tür ibadetleri, dinimizin tayin ettiği vakti içinde eda edenler, her iki mükellefiyeti birden yerine getirmiş olurlar. Vaktinde edâ etmeyip, daha sonra kaza edenler ise, bu iki sorumluluktan sadece birini yerine getirmiş olurlar.

Sorunuzun cevabı ve ilave bilgi için tıklayınız:

Kaza namazı; bilerek kılınmayan farz ve vacip namazlar kaza edilir mi?