Suni kar, dolu ve yağmur yağdırmak, şirk değil midir?

Soru Detayı

- Erzurum’da yapılacak kayak olimpiyatları için suni kar yağdırıldı...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği üzere Allah’ın kâinat çapında “sünnetullah” denilen kanunları vardır. Bu kanunlar süreklidir, değişmez. Bu kanunları iyice belleyip bir köşesinden alıp istifade etmek bir şirk sayılmaz. Çünkü Allah hakimdir, onun hikmeti bazı işlerin sebepler altında yürümesini gerekli kılmaktadır.

Mesela, bir insanın anne rahminde yaratılması için bir erkeğin tohumuna, bir ağacın meyve vermesi için onun tohumunu sağlayan bir çekirdeğe ihtiyaç vardır. Gerçekte bu işi yapan Allah’tır. Ancak, hikmetinin gereği olarak sebepleri de yaratmıştır. Bu sebepler, insanların bakış açısına göre, ilahî hikmetin bir hizmetçisi veya bir şirk unvanını alabilir. Sebepleri hikmetin elinde birer perde olduğunu düşünenlere göre birer hizmetçi; işi bizzat üstlenmiş birer fail olduğunu düşünenlere göre ise, birer şeriktir.

Bir yumurtanın civciv olması için belli bir ısıda belli bir süreçte kalması, bir sünnetullahtır. Allah’ın bu kanununu -bir ilham eseri olarak- çok iyi öğrenmiş olan tavuk, gereken şartların oluşması için bir süre kuluçkaya yatar ve yumurta civciv olur.

Tavuktan bu şartları öğrenen insanlar aynı şartları bir teknoloji ürünü olan bir makine ile de gerçekleştirebiliyorlar; tavuk yerine teknolojik ürünü kuluçkaya yatırıyorlar. Bu kuluçkaya yatan ister tavuk, ister onun taklidi olan sunî teknolojik bir tavuk olsun -şartları yerine geldikten sonra- değişmeyen sünnetullah / Allah’ın tekvinî kanunu yürürlüğe girer ve civciv yaratılmış olur.

Bunun gibi, dolu, kar ve yağmurun yağması için -deyim yerindeyse- bulutların bir kuluçkaya yatması gerekir. Meteorolojik şartlar olarak adlandırılan bu sünnetullah kanunlarına göre şekillenen bulutların belli soğukluk derecesinin bulunduğu katmanlara göre dolu, kar veya yağmur yağdırılır. Bulutlarda olması gereken şartlar daha oluşmadan önce, o şartları öğenmiş olan insanlar Allah’ın bulutlarda geçerli olan o kanununa uygun şartları hazırladıkları zaman, ilahî kudret -değişmez prensibi çerçevesinde- dolu, kar veya yağmur yağdırır.

Ha tavuk kuluçkaya yatmış, ha teknolojik makine vasıtasıyla civciv çıkmış yahut ha yağmur için gerekli şartlar normal seyrinde bulutta meydana gelmiş ha aynı şartlar sunî olarak meydana getirilmiş, sonuçta tüm bunların hepsi, Allah’ın kainatta cari olan kanunlarına uygun olduğu için Allah tarafından yaratılmaktadır.