Bilgili kafirler, özel muamele görür mü?

Soru Detayı

- Bilgili kafirler cahil kafirlere göre ahirette özel muamele görür mü?
- Kendisi dünya çıkarları için dil öğrenen çok kitap okuyan bilim adamı gibi biri öğrendiklerinin ahirette faydasını görür mü?
- Mesela kişi 6 dil biliyorsa o kişi ahirette de 6 dil mi konuşur kişi dünyada çok bilgili ise ahirette de daha bilgili olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ahiretteki durum ve durumumuz, şartlar, eşya ve oluşumun mahiyeti dünyadaki gibi değildir, başkadır, başka türlüdür, başka bir varlık boyutu söz konusudur.

Dil de ona göredir. Dünyadaki diller değildir.

Bilgili insanın ilk bileceği şey Allah’ın varlığı ve birliğidir, Hak dindir; bunları bilmeyen ayaklı ansiklopedi olsa din ve ebedi hayat bakımından yine cahildir.