Spor müsabakalarında eğilmek rüku mu olmuş oluyor? Yani dövüş sporundaki eğilmek mekruh/günah mıdır? Niyetimiz birbirimize selam vermek, bunun bir fetvası var mı?

Soru Detayı
Biz dövüş sporuna katılıyoruz. Orda bir arkadaş: Allah'tan başkasına eğilmem diyor. Konuşmada onun söyleyişine göre: eğilmek rukûye gitmek yerine gelir dedi. Yani dövüş sporundaki eğilmek mekruh/günahtır dedi. Eğilmemiz fazla değil. Sadece hafif öne doğru eğiliyoruz. Niyetimiz birbirimize selam vermek. bunun bir fetvası var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normalde her eğilmek rüku anlamına gelmez. İnsanların birbirine karşı saygı göstermek niyetiyle veya bir teamül olarak eğilmenin haram olduğunu söyleyemeyiz.

Çünkü, ameller niyetlere göredir. Eskiden beri, İslam aleminde de padişahlara  veya büyük insanlara karşı bu tür hareketler yapılmıştır.

Şüphesiz, öyle bir davranışta bulunmamak daha iyidir.