Rüku namazın bir rüknü ise, neden Bakara Suresi 43. ayetinde namaz ile rüku ayrı ayrı zikredilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Namazı kılın, zekatı verin, rüku edenlerle birlikte rüku edin." (Bakara, 2/43)

Namazı dosdoğru kılınız ve zekatı veriniz, rükû' edenlerle, yani Müslüman cemaat ile beraber rüku' ediniz, eğiliniz, rükulu namaz kılınız. Bunda, hem o namazın başka değil, İslâm'ın namazı olduğuna tenbih hem de cemaatin varlığına işaret vardır. Çünkü rüku' ile namaz İslâm dinine mahsustur ve bunun için namazın bölümleri buna bağlı olarak rek'at diye isimlendirilmiştir ve burada "rüku' ediniz", "namaz kılınız" mânâsını ifade etmiştir. Yahudi ve Hristiyanlar namazlarında kıyamdan doğrudan doğruya secdeye giderler, rüku' etmezler.(Elmalılı, İlgili ayetin tefsiri)

"Rüku'dan maksat, Allah'a itaat ederek boyun eğmek olduğu da belirtilmiştir."(bk. Taberi, ilgili ayetin tefsiri)