Şirket çalışanı olarak, özel iş yapabilir miyim?

Soru Detayı

- Ben bir elektronik şirketinde laboratuvar sorumlusu olarak çalışıyor ve elektronik cihaz testleri yapıyorum.
- Şirketimizin potansiyel müşterilerinden biri, bir işini çalıştığım şirkete değil de benim şahsıma yaptırmayı teklif etti.
- Normalde sözleşmede böyle bir konu olmamasına rağmen şirket buna izin vermiyor,
- Ama benim şirketin bünyesinden bağımsız olarak kendi bilgi ve tecrübemle şirketin hiçbir imkanını, malzemesini kullanmadan bu işi yapıp işin ücretini almam doğru olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunu yapmanızın caiz olması, sözleşmeye bağlıdır.

“Normalde sözleşmede böyle bir konu olmamasına rağmen şirket buna izin vermiyor.” diyorsunuz. Sözleşmede yoksa; yani sözleşme kendi adınıza da iş yapmanıza müsait ise şirketten niçin izin istiyorsunuz? İzin istediğinize göre şirketin engelleme hakkı var demektir.

Bir de şu husus var:

Siz kendi adınıza bu işi yapmasanız şirkete yaptıracaksa, şirkete zarar veriyorsunuz demektir.

Hasılı oturup açıkça konuşup, karşılıklı anlaşma ve rızaya göre hareket ederseniz caiz olur.