İslamî veya tekafül sigorta sistemi nedir?

Soru Detayı

- İslam ülkelerinde uygulanmakta olan "Tekafül sigorta sistemi"yle ilgili araştırma yaparken, bu sisteme dayalı bir şirketin ülkemizde de faaliyet gösterdiğini gördüm. Bu sisteme göre müşterilerden alınan primlerin teberru şeklinde alınması gerekiyormuş. Şirket poliçelerini inceledim, şirket yetkilileriyle de bizzat görüştüm. Primleri teberru olarak aldıklarını, ancak bunu poliçelerde belirtmediklerini (mevzuatın uygun olmamasını gerekçe gösteriyorlar) ifade ettiler.

- Şimdi müşterinin teberru verdiğini bilmediği -ancak şirket teberru olarak bu primleri alıyor- bu işlem İslam alimlerince cevaz verilen "tekafül sistemi"ne uygun mudur?

- Bu sistemden poliçe yaptırmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tekafül sigortacılığı veya İslamî sigortanın birkaç şekli var: Karşılıklı bağlayıcı teberru (ıvaz şartlı hibe va'di), mudarabe şirketi ve vakıf yollarıyla bu sigortacılık uygulanabiliyor.

Teberru şeklinde uygulama şöyledir:

Sigortalı olmak isteyen şahıs, şirkete sigortaladığı şeye uygun bir teberruda bulunur, şirket de sigortalılar zarara uğradıklarında, onlara zararı giderecek miktarda teberruda bulunur. Şirket biriken paranın bir miktarı ile kazandırıcı işlemler de yapabilir. Bu takdirde kâr olursa, teberruda bulunan sigortalılara kâr da dağıtılır; bu takdirde yatırılan paranın bir miktarı teberru, bir miktarı ise iştirak sayılır.

Türkiye'de kanun bu işlemlere uygun hale gelinceye kadar taraflar, sözlü olarak "teberru" konusunu açıklarlar, söylerler, gereğini de yaparlar, yazıya geçirmek şart olmaz.