Sihirbaz asla felah bulmaz, ayeti ne demektir?

Soru Detayı

- Birçok sihirbaz başarılı oluyor. “Sağ elindekini bırakıver; o, onların yaptıklarını yalar yutar. Çünkü onların yaptıkları yalnızca bir sihirbaz hilesidir. Sihirbaz ise her nerede olsa felah bulmaz!” (Taha 69)
- Sorum felah bulmaz deniyor ayette bu felah ne anlamdadır?
- Sihirbazlar felaha ermezler diyor Yunus 77 ve Taha 69. Nasıl anlamalıyız?
- Bazı sihirbazlar başarı gösteriyor amacına ulaşıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu ayetlerde "sihirbazların felaha erişmemesi"nden kasıt, onların bu dünyada göz aldatmacası veya el çabukluğuyla yaptıkları kandırma eylemlerinin sadece bir hileden ibaret olmasıdır. Zira onların yaptığı hiçbir eylem gerçekte başarılı olmamıştır.

İlgili ayetlerde de Hz. Musa kıssasından örnekler verilmektedir.

Hz. Musa'ya karşı Firavun tarafından öne sürülen sihirbazların yaptıkları hileler, Hz. Musa'ya bahşedilen mucize karşısında aciz kalmıştır ve sihirbazlar bu olaydan sonra "Musa'nın ve Harun'un rabbine iman ettik." diyerek, kendi yaptıklarının hile olduğunu kabul edip secdeye kapanmışlardır. (bk. Tâhâ, 20/70)