Allah neden yoksa demiş bu bir tereddüt mü?

Soru Detayı

- İlk sorum: Yoksa: “onu kendiliğinden uydurdu” mu derler? (Hud 35)
- Allah neden yoksa demiş bu bir tereddüt mü?
2. sorum: Sihirbaz neden başarı gösteriyor?
-  Taha 69. Bu çelişki mi?
- Bu dünyada hüsran olmayanlar ahirette mi hüsran oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Kur'an’da daha başka ayetlerde de “yoksa” manasına gelen “EM” istifham edatı kullanılmıştır. Bu ifade, gerçekten bir şey bilmeye yönelik kullanılan bir soru değildir ki, tereddüt hasıl olsun.

Bu edat, bir istifham-ı takriri ve taaccübidir. Yani sözü edilen konunun bir gerçek olarak söz konusu olduğuna dair yapılan bir vurgudur. Şöyle mana verilebilir:

“Tuhaf bir şey, demek öyle diyorlar! Yazıklar olsun!” gibi bir anlam ifade ediyor.

Cevap 2:

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Sağ elindekini at da onların yaptıklarını yalayıp yutsun; onların yaptığı sihirbaz hilesinden ibaret. Sihirbaz ise amacı ne olursa olsun başarıya ulaşamaz." (Tâhâ, 20/69)

Bu ayetten “sihirbazın sihirle ulaşmak istediği maksadına ulaşmaz” manası anlaşılmalıdır. Yoksa "sihirbaz hiçbir konuda başarılı olamaz" demek değildir. (bk. Taberi,  Razi, İbn Aşur, Meraği, ilgili yer)