Şia ülkesinde cuma namazı nasıl kılınır?

Soru Detayı

- Ben Azerbaycan’da yaşıyorum ve burada herkes Şia, ama ben Ehl-isünnetim.
- Buradaki cami imamları cuma günleri cemaate namaz kıldırırken cuma namazı değil, öğle namazı diye niyet ediyorlar. Benim o imama uymam caiz olur mu?
- Ben ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sünni bir camide veya toplulukta cuma namazı kılınıyorsa, bu varsa ve ona ulaşmanız mümkün ise oraya gider cumanızı kılarsınız.

Böyle bir imkan yoksa, öğle namazını kılarsınız, cuma namazı ile yükümlü olmazsınız.