Şeytan cennetten dünyanın neresine indirildi?

Soru Detayı

- Hz. Adem ile Hz. Havva dünyaya indirildiklerinde yerleri belli, peki Şeytan nereye indirildi?
- Bir de cennette kötülük yok değil mi? Orada bize kötülük yapmak isteyen kimse yok bildiğim kadarıyla. Şeytan nasıl cennetin içinde kibir varken dolaşabiliyordu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âdem ve Hz. Havva gibi, şeytan cennette ikamet etmiyordu.

Şeytanın Hz. Âdem ve Hz. Havva’yı aldatmaya çalıştığı zamanki durumu hakkında farklı yorumlar vardır.

İmam Maverdi bu yorumları şöyle vermiştir:

a) Şeytan yerde / dünyada olduğu halde, cennette yerleşmiş Hz. Âdem ve Hz. Havva’ya vesvese verdi. Allah’ın yarattığı bir güçle onun vesvesesi yerden semaya / cennete ulaştı.

b) Şeytan (diğer cinler gibi) semaya çıktı, oradan bu vesvese işini gerçekleştirdi.

c) Semaya çıkıp da cennetin kapısına kadar gitti, oradan bu vesveseyi ulaştırdı. (bk. Maverdi, Araf 20. ayetin tefsiri)

- Şayet şeytan cennetin içine girmiş olsa bile, yine de sorudaki (elini kolunu sallayıp dolaşmak gibi bir) mahzur olmaz. Çünkü bu gidiş cennete yerleşmek manasına değildir. Bilakis, Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın imtihanlarına yönelik bir unsur olarak izin verilmiştir.

- Bazı kaynaklarda “yılanın içine girip öylece cennete girdiğine" dair bilgiler vardır. Kanaatimizce bunların hepsi İsrailiyat’tan gelip “yılan hikâyesine” dönmüştür.