Şevkani ehlisünnet mi, eserleri okunabilir mi?

Soru Detayı

- Şevkani'nin Taklit risalesi adlı kitabı bende bulunuyor, okunabilir mi, Şevkani ehli sünnet mi?
- Araştırdım ancak istediğim sonuca varamadım. Yani Şevkani ehli sünnet mi, eserleri özellikle Taklit isimli eseri okunabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şevkani, sünniliğe oldukça yakın bulunan Zeydî mezhebinin hakim olduğu Yemen muhitinde yetişmiş; yetkin ve tahkik sahibi bir âlim oluktan sonra Zeydî mezhebini taklit etmemiştir.

Eserleri faydalıdır, okunabilir.

Ancak dini konularda yeterli bilgiye ve alt yapıya sahip olmayanlar için, Şevkani'nin eserleri öncelik olarak tercih edilmeyebilir.