Anne baba, hakkımı helal etmem diyebilir mi?

Soru Detayı

- Anne babanın “hakkımı helal etmem” deyip sürekli haklarını bir tehdit unsuru olarak kullanmaları doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anne ve babanın bunu niçin söylediğine, helal etmeyecek hakları ile ilgili olup olmadığına göre hüküm değişir. Mesela:

Anne, “sütümü helal etmem” diyebiliyor, böyle bir hakkı yok, süt çocuğun hakkıdır, verilmiştir, alacak yoktur.

Baba, “sana yaptığım harcamaları yani nafakayı helal etmiyorum” diyebiliyor, buna da babanın hakkı yoktur; çünkü çocuğun nafakası onun hakkıdır.

Genel manada ana baba hakkı da ancak, meşru ve evladın imkanlarına uygun bir istek yerine getirilmediği zaman helal edilmeyebilir.

Böyle bir durumda ana babanın rızasını almaya azami gayret etmek gerekir.