Babana bakmayacaksın vasiyetine uymam gerekir mi?

Soru Detayı

- Annem babana bakmayacaksın, eğer bakarsan hakkımı haram ederim dedi.
- Babam bize çok zulüm yaptı, en çok da anneme yaptı annem bundan dolayı hakkımı helal etmem, babana bakmayacaksın dedi.
- Şu an annem vefat etti ne yapmam lazım; bu vasiyete mi uymalı mıyım yoksa babama bakmalı mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vasiyet edilen iş sevap kazandıran bir amel veya en azından dinen mubah nitelikte bir iş olmalıdır. Caiz sayılmayan bir iş için vasiyette bulunmak caiz olmadığı gibi, böyle vasiyetlerin yerine getirilmesi de caiz değildir.

Bu nedenle, Allah'ın emir ve yasaklarına aykırı bu tür vasiyetler geçersizdir. (Zuhaylî, İslâm Fıkhı, 10/168)

Çünkü vasiyetlerin asıl amacı, Allah’ın rızasını kazanmak ve insanlara faydalı olmaktır.

Dolayısıyla hizmete muhtaç olan babanın maddi ve manevi ihtiyaçları karşılanmalıdır.