İnsanın anne veya babası evladından kötü bir şey yapmayı isterse evlat ne yapmalı?

Soru Detayı
Anne ve babanın, "Şu adamı öldür, öldürmezsen hakkımı sana helal etmem." gibi isteklerini yerine getirmek zorunda mıyız?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimiz anne baba hakkına önem vermiş ve onların isteklerini yerine getirmeyi evladın bir vazifesi olarak görmüştür. Bu nedenle anne ve babanın meşru ölçülerdeki isteklerini yerine getirmeye gayret göstermemiz gerekir.

Ancak anne ve baba, dinimizin yasakladığı bir şeyi emrediyorlarsa, bunu yapamayız. Çünkü Allah'ın emirleri anne babanın hakkından önde gelir. Meşru olmayan isteklerini yapmadığımızdan dolayı mesul olmadığımız gibi, "hakkımı helal etmem" dese bile bu sözü dikkate alınmaz.