Babamın hakaret ve iftiralarına karşı ne yapmalıyım?

Soru Detayı
Babam ölmüş olan annemin arkasından iftira atması, evleneceği kadına anne dememi istemesi, ben demem dediğim zaman bana kaba kuvvet kullanması, eşime iftira atması ve beni diğer kardeşlerimden farkllı davranması gibi nedenlerden dolayı aramız açık ve konuşmuyoruz. Çünkü geçinemiyoruz, hep huzursuzluk yapıyor; ya hakaret ediyor ya eşimin ailesi hakkında ileri geri konuşuyor. Diğer kardeşlerim yanlış yapsa da ses çıkarmıyor, ama bana haksız yere zulüm ediyor, bunu herkes biliyor görüyor. Ne yapayım ben.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her halükarda babanıza karşı iyi davranmanız, onu kırmamaya çalışmanız gerekir. Barışmanın yollarını aramak gerekir.

Dinimiz anne ve babaya itaat etmeyi emretmiştir. Bu bakımdan anne ve babanın meşru olan her türlü isteklerini yerine getirmek evladın vazifesidir. Ancak dinin emir ve tavsiyelerine uymayan hususlarda anne babaya isyan edilmese de itaat etmek zorunluluğu yoktur.

Dinimiz, bir Müslümanla üç günden fazla küs durmayı uygun görmemiştir.

İave bilgi için tıklayınız:

Anne baba fasık, günahkar ise onlara itaat nasıl olmalıdır?..