Sevdiğimi nasıl unutabilirim?

Soru Detayı

- Bir insanı nasıl unutabilirim? Çıkmaza düştüm, ne yapmalıyım?
- Ben 21 yaşındayım, yeni başladım üniversiteye. Sınıfta sevdiğim kız var ama onun grubu farklı. Normalde diğerleri de bizim sınıfta ama ben kendimi o gruba ait hissetmiyorum, zaten çıkışta bir yere gittiklerinde de beni çağırmıyorlar. Yani grupta farkedilmiyorum.
 - Dün gene bir kızlı erkekli okey oynamaya gittiler, bazen kafeye gidiyorlar, gerçi her gün topluca gidiyorlar böyle. Benimde çağrılmadığım ve o gruba ısınmadığım için soğudum, kırıldım ve o grubun yanına gitmek istemiyorum. Ama sevdiğim kız o grupta ve yanında diğer erkekleri görmek dayanılmaz oluyor, uyku girmiyor bazen.
- Ona açılmak da pek istemiyorum çünkü sevgili olayı dinimizde mevcut değil. Birde aynı sınıftayız, her gün görüyorum.
- Açıkçası onu unutmak istiyorum artık hocam. Kızlı, erkekli grupta görünce kıskanmak istemiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah insana duygular vermiş ve bu duyguların bir kısmına sınır koymamıştır. Bu duyguları terbiye etmeyi, düzenlemeyi ve kontrol etmeyi bize bırakmıştır. Bunu başarabilirsek hem dünyada hem de ahirette daha huzurlu oluruz. Bugün psikolojide buna "duygusal zekâ" deniliyor.

Kişi çocukluktan itibaren, duygularını kontrol altına almayı öğrenmeye başlar. Ergenlikte veya ileri yaşlarda ise, onları güzel ve helal dairede kullanarak iradesini güçlendirir ve olgunlaşır.

Burada size düşen şey ise, üniversite hayatına yeni başlayan birisi olarak, duygusal zekânızı geliştirmek ve duyguların akışını nefsinizin değil de iradenizin eline verebilmektir. Bu durum da sizin için bir fırsattır. Bunun için önce düşünceleriniz üzerinde çalışın.

Bilindiği gibi duygular, düşünceler ve davranışlar birbirini etkiler. Öncelikle böyle bir ilişkinin zarar ve sıkıntılarını düşünün ve kendinizi buna ikna edin.

Mesela üniversite yıllarında başlayan kız-erkek arkadaşlığının -haram olması ve hem dünyada hem de ahirette nice sıkıntılara neden olmasıyla beraber- ancak yüzde beşinin evlilikle sonlandığını düşündüğünüzde, bu arkadaşlığın da kısa sürede biteceğine inanın. En fazla bir yıl sürecek bir kız-erkek ilişkisi, nefsinize hoş gelse de maddi, manevi ve zihni açıdan sizi çok yoracaktır.

Bir yıl boyunca onun maddi yükünü çekmek bir yana, sorumluluğu, tiripleri, kaprisleri, kıskançlıkları, küsmeleri ile de meşgul olacaksınız.

Bakınız daha kızın sizden haberi bile yokken, kıskançlık krizlerine girmişsiniz, geleceğinize, eğitiminize vermeniz gereken zihni enerjinizi bu konuya vermişsiniz.

Bu devam ederse bir yıl sonra size bir travma, psikolojik yaralanma, terk edilme gibi ömür boyu sizi evlilikten ve kadından soğutabilecek bir deneyim kalacaktır. Nitekim evlilik ilişkilerinde bile ciddi tartışma ve huzursuzluklar yaşanırken, evlilik dışı kız-erkek ilişkilerinde ne kadar huzursuzluk yaşanacağını tahmin edin.

Bunlardan daha önemlisi, haram sevmekten elde edeceğiniz günahlar da ahirette sizin azabınız olacaktır. Bu ve benzeri düşüncelerle duygularınızı kontrol altına almak mümkündür.

Bunun yanında bazı tavsiyelerimizi de dikkate almanız faydalı olabilir:

- Bir konuya odaklanmaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız, çaresi başka bir konuya odaklanmaktır.

Dolayısıyla kendinize ilginiz ve yetenekleriniz çerçevesinde bir hedef belirleyip o hedefe ulaşmak için planlar yapın. Bu, mesleki hayatınızı ilgilendiren bir konu olabileceği gibi, ebedi hayatınızı kazanmanıza yardım edecek bir konu da olabilir. Mesela mesleki hayatınızda size çok lazım olacak yabancı dil öğrenimi olabileceği gibi, öğrenim gördüğünüz alanla ilgili bir hedef de olabilir.

- Spor yapmak, imkânınız varsa, ağırlık, masa tenisi, basket veya yüzme gibi bir sporla meşgul olmanız da sizin odak noktanızı değiştirmenize yardımcı olacaktır.

- Mesleki hayatınızda okuma imkânınızın az olacağını düşünerek kültürel, imani ve kişisel gelişiminize yardım edecek kaynak kitapların listesini yapıp, en kısa zamanda onu okumayı planlayabilirsiniz.

- Sosyal medya, karşı cinse karşı ilgiyi ve hevesi tetikleyecek binlerce uyarıcı ile doludur.

Dolayısıyla zihni en masum insan bile, belirli bir süre sosyal medyada gezindiği zaman duyguları tahrik olabiliyor. Yine duygusal zekânızı kullanarak, sosyal medya kullanımına bir disiplin getirmeniz de duygularınızı daha rahat kontrol etmenize yardımcı olacaktır inşallah.

- Hayal kurma ile gerçek yaşanmışlıkların zihinde bıraktığı etki aynıdır. Mesela, limon yemeseniz de yemiş gibi yapınca ağzınız ekşir. Hayalen en sevdiğiniz kişinin ölümünü düşününce boğazınız düğümlenir.

- Bilimsel olarak eski bir duygusal ilişkiyi unutma süresi yaşanmışlıkların yoğunluğuna göre değişmekle beraber, altı haftadan üç aya kadardır.

Sizin zaten bir yaşanmışlığınız olmadığına güre inşallah üç ay sonra bütün bütün unutursunuz.

Eğer ilk başlarda zorlanırsanız, sık sık dua edip Allah’a sığının. Kalplerin sahibi Allah’tır. Allah, Hz. Yusuf’a (as) yardım ettiği gibi, size de yardım edecektir.

Evinde bulunduğu kadın, onunla birlikte olmak istedi. Kapıları iyice kapattı ve “Haydi gel!” dedi. O da “Haşa, Allah’a sığınırım! Kocan benim velinimetimdir, bana iyilik edip evini açtı. Gerçek şu ki zalimler iflah olmaz!” dedi. (bk. Yusuf, 12/23)