Kız erkek karışık, Filistin destekçileri kulübü kurmak caiz mi?

Soru Detayı

- Amerika'da üniversite okuyorum. Okulumda, İsrail'i destekleyen öğrencilerin kurmuş olduğu bir kulüp var, bu kulüp İsrail'e destek için etkinlikler yapmakla meşgul oluyor.
- Ben de buna karşılık Filistin için bir kulüp kurmak istiyorum, başka üniversitelerde bunun örneği var zaten.
- Fakat Amerika'da olduğumuz için böyle bir kulüp kız-erkek karışık olmak durumunda olacak, hatta ilk başkanın da gayrimüslim bir kız olması söz konusu. Ben seneye mezun oluyorum ve kulübün etkinliklerinin biz Müslümanların hassasiyetleri ile uyumlu olması konusunda çok bir şey yapamayacağım.
- Sizlere sorum, bu kulübü kurmam caiz midir?
- Yapılan hatalı işlerden, mesela kız-erkek karışık ortamlardan, vebale girer miyim?
- Yoksa Ümmet'e destek olma niyetimden ibadet sevabı kazanır mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır ve iyilik derneklerinde erkeklerin yanında bayanlar da bulunuyor ve işin tabiatı gereği bulunmalarına ihtiyaç görülüyor.

Maksat kız-erkek beraberliği, ihtilat, caiz olmayan ilişkiler için zemin hazırlamak olmadıkça ve bu gibi meşru olmayan hâl ve davranışlardan mümkün mertebe sakınmaya çalıştıkça sakıncası olmaz.