Sen nereden bileceksin, anlamındaki ayetler ne ifade eder?

Soru Detayı

- Anlamı "sen nereden bileceksin" şeklinde olan ayetler ne ifade eder?
- Biz zaten kadir gecesinin gününü, karia’yı bilmediğimizi biliyoruz ve bu ayetlerin geçtiği sürelerde bilinen bir i’caz veya matematiksel hesap var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sen nereden bileceksin?" mealindeki ifade Arapçada kullanılan bir deyimdir. Bu deyimin kullanılması, ilgili konuya dikkat çekmeye ve önemini pekiştirmeye yöneliktir. Bu sebepledir ki, “Sen nereden bileceksin?" ifadesinin kullanıldığı her yerde, genel olarak insanlar tarafından iyi bilinmeyen, garip olayların söz konusu olduğu yerlerdir.

Örneğin, kıyamet konusuyla ilgili olarak kullanılan “el-Karia” (kapının tokmağıyla kulakları çınlatan) ifadesi, bu deyimle pekiştirilmiştir.

Bu gibi ifadelerin tekrarlanmasında bize göre matematiksel tevafuklar da vardır.

Örneğin, Kadir Gecesi manasına gelen “Leyletü’l-Kadr” ifadesi, Kadir suresinde "Sen nereden bileceksin?" deyimi sayesinde üç defa tekrarlanmıştır. Bu ifadenin harf sayısı 9’dur. 3X9=27’dir ki, Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının 27. gecesinde olduğuna kuvvetli bir işarettir.