Şartların değişmesi Kur'an'ın veya sünnetin hükümlerini değiştirir mi? Değiştirise bu değişiklik kalıcı mıdır, geçici mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim ve hadislerin hükümleri bakidir; şartların değişmesi o hükümlerin geçerliliğini değiştirmez.

Peygamberimizin (asm) hadisleri hüküm bakımından her zaman geçerlidir. Ancak bu hükmün uygulanması için toplumun şartları belirleyicidir. Mesela İslamın ilk yıllarında Peygamberimiz (asm) kabir ziyaretlerini yasaklamıştır. Daha sonra tevhid inancı insanların hayatına yerleşince serbest bırakmıştır. Günümüzde de kabirleri kutsal sayan müşrik toplumlar olursa ve bunlar İslama girdikleri takdirde aynı metot uygulanacaktır. Öncelikle bu insanların kabir ziyaretleri yasaklanır ve tevhid inancı o topluma yerleştikten sonra serbest bırakılır.

Yine Peygamberimiz (asm) kurban etinin üç günden fazla evde bulundurulmasını yasaklamıştır. Çünkü o yıl halk arasında kıtlık hakimdi ve bir çok insan yiyecek sıkıntısı içerisindeydi. Ancak ertesi yıl bolluk olunca isteyen istediği kadar evi etinde bulundurmayı serbest bırakmıştır.

Bütün bu örnekler gösteriyor ki Peygamberimizin (asm) hiçbir hadisinin hükmü kalkmamıştır. Şartlar yerine geldiği takidirde her sözü ve hareketi uygulanır.