Şafiilerin cuma namazından sonra, cemaatle kıldıkları dört rekatlık namaz nedir?

Soru Detayı
Cuma namazı ilmihal kitaplarında dört ilk sünnet, iki farz, dört son sünnet olarak yazılır. Ama cuma günleri ilk sünnet kılınıyor, farz kılınıyor, sünnet namaz cemaat ile kılınmayacağına göre, cemaat ile kılınan dört rekat namaz niyeti nasıl olmalıdır? (Şafilere göre)
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kılınan namaz, öğle namazıdır. Niyeti de "o günün öğle namazının farzına" diye olmalıdır.

Günümüzde cuma namazı kılacak Müslümanların bir yerde toplanması, -hele hele şehir gibi yerlerde- mümkün olmadığından, birkaç camide cu­ma namazı kılınmaktadır. Bu nedenle hangi camide cuma tekbirinin önce getirildiği bilinmediği için, cuma namazından hemen sonra hepsinin öğlen namazlarını kılmaları gerekir. Fakat sadece ihtiyaç için muhtelif yerlerde kılınmış olsaydı, hepsinin cumaları sahih olurdu. Tekbirlerinin birbirinden evvel veya sonra olması bir şey değiştirmezdi; o zaman ihtiyaten öğlen namazlarını eda etmek sünnet olurdu.

Günümüzde ihtiyaç değil de âdete binaen bu farz eda edilmeye çalışılırken, bazı camilerde boş yer kalıyor, bazılarında ise hiç yer kalmıyor. Onun için Şafii mezhebine bağlı mümin kardeşlerimizin bu gibi durumlarda cuma namazları sahih olmadığı için, öğlen namazları­nı eda etmeleri gerekmektedir.