Şafii mezhebine göre cuma namazından sonra öğle namazını da (yalnız veya cemaatle) kılmak farz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma günü, müminlerin bayramı olan şerefli bir gündür. Allah Taâla cumayı sadece Hz. Muhammed (asm)'in ümmetine has kılmıştır.

Allah Taala Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurur:

"Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz." (Cuma, 62/9-10)

Cuma namazı Mekke'de farz kılındı. Fakat Müslümanların sayısı ve gücü yeterli olmadığı için, Medine'ye hicret edildikten sonra kılınmaya başlandı.

Günümüzde cuma namazı kılacak Müslümanların bir yerde toplanması -özellikle şehir gibi yerlerde- mümkün olmadığından, birkaç camide cu­ma namazı kılınmaktadır. Bu nedenle hangi camide cuma tekbirinin önce getirildiği bilinmediği için, cuma namazından hemen sonra hepsinin öğlen namazlarını kılmaları gerekir.

Fakat sadece ihtiyaç için muhtelif yerlerde kılınmış olsaydı, hepsinin cumaları sahih olurdu. Tekbirlerinin birbirinden evvel veya sonra olması bir şey değiştirmezdi, o zaman ihtiyaten öğlen namazlarını eda etmek sünnet olurdu. Ama günümüzde ihtiyaç değil de âdete binaen bu farz eda edilmeye çalışılırken, bazı camilerde boş yer kalıyor, bazılarında ise hiç yer kalmıyor. Onun için Şafii mezhebine bağlı mümin kardeşlerimizin bu gibi durumlarda cuma namazları sahih olmadığı için öğlen namazları­nı eda etmeleri gerekmektedir.