Şafii mezhebine göre taharet konusunda gelen vesvese...

Soru Detayı
Her abdest öncesi taharet gerekiyor mu acaba, yani ben Şafiyim, bir kızın eli değdiğinde abdest bozuluyor, ama taharet bozuluyor mu acaba? Bir de arkadan yelin çıkması tahareti bozar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her abdest öncesi taharet gerekmez. Bir kızın eli değmekle taharet bozulmaz. Yellenmekle de taharet bozulmaz.

Bu durumunuz vesveseden ibarettir. Şeytan sizi ibadetlerden uzaklaştırmak ve namazı, abdesti çekilmez hale getirmek için bu gibi konularda vesvese verir. Şeytanın vesvesesine ehemmiyet vermemek gerekir.