Yalan abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Yalan söylemek veya başka bir günah abdesti bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlmihal kitapları başta olmak üzere, kaynaklarda zikredilen hususlar dışında abdest bozulmaz. Ancak günah işlemek, abdestin ve diğer ibadetlerin sevabını azaltır. Çünkü günahlardan sakınarak yapılan bir ibadet daha makbuldür.

Buna göre ne yalan söylemekten ne başka bir günah işlemekten abdest bozulmaz. Fakat bir günah işleme esnasında -misal olarak- kan gelse veya eli kadının tenine değse, bu takdirde yine günah sebebiyle değil, Hanefi veya Şafii mezhebine göre abdesti bozulur.

Tabii ki, bir yalan söyledikten veya başka bir günahı işledikten sonra, kişinin abdestini tazelemesi, Allah’a karşı bir saygının ifadesi olarak güzel olur.

Şunu da haıtlatmak isteriz:

Bir Müslüman günah işledi diye ibadetleri yok olmaz ve bozulmaz. Bu nedenle günahımız olsa bile asla ibadetlerimizi terk etmeden zamanında yerine getirmemiz gerekir. Böylece ibadetlere devam ederek, günahları da terk ederiz inşallah.