Sabahın körü, hava kötü demek caiz mi?

Soru Detayı

- Havalar kötü gidiyor, demek caiz mi?
- Sabahın köründe kalkıyoruz demek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sabahın körü / köründe demek “henüz ortalık aydınlanmamış iken” demektir ve bu anlamda sakınca yoktur. Zira bunu diyen kişinin maksadı sabahın erken vaktini karanlık olduğu zamanı bildirmektir. Ancak böyle bir maksat yoksa "sabahın nuru" demek daha uygun olur.

Hava kötü demek, diyen insanın durumuna göre "uygun olmayan bir hava var" demektir; bunda da sakınca yoktur. Bu söz -haşa- “Allah kötü yarattı...” demek değildir.