En kötü yalnızlık nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, kul her zaman ve her yerde Allah’ın huzurunda olduğu için asla yanlız değildir. Bu nedenle en kötü yalnızlık bunun farkında olmadığımız anlardır. Demek ki, esas ve hakiki yalnızlık budur.

Bununla beraber, sosyal bir varlık olan insanın elbette ailesi, çevresi, arkadaşları… vardır ve olmalıdır. İşte dikkat etmemiz gereken ikinci konu da budur. Çünkü bu durum bizim dünyamızı ve ahiretimizi yakından etkilemekte, fayda veya zarar vermektedir.

Allah’ın rızasına uygun yaşayan kullarıyla bizzat veya eserlerini okumak suretiyle, beraber olmak bizim hakiki yalnızlıktan kurtulmamıza vesile olacağı için, buna özen göstermeliyiz.

Elbette “Toplulukta rahmet, ayrılıkta azap vardır.” (bk. Münavi, 3/470)

Ancak her toplumda, her arkadaş grubunda rahmet olmayabilir, aksine azab olabilir. Nice topluluklar, arkadaş grupları, binlerce kişinin bulunduğu sosyal medya ortamları vardır ki, yalnız olmaktan daha kötü olabilir. Eğer bu durum bizim ebedi hayatımıza zarar veriyorsa, bu durumda yalnızlık daha hayırdır, onlarla beraber olmak şerdir.

Nitekim bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur:

“Yalnızlık, kötü arkadaştan daha hayırlıdır; dindar bir arkadaş ise yalnızlıktan daha iyidir…” (Hakim, Müstedrek, 3/343)