Robotların eğitimlerden sonra yürümeye başlaması evrime kanıt mıdır?

Soru Detayı
Robotların, haftalarca süren eğitimlerden sonra yürümeye başladıkları söyleniyor. - Bu doğru mudur; doğru ise bu durum evrime kanıt olmaz mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Robotlar, insan yapısı olup, elektrikle çalışan aletlerdir. Bu robotlar tesadüflerin ve tabiatın eseri olarak ele alınıyor, bunları planlayıp yapan bir usta kabul edilmiyorsa, o zaman bunların evrime delil olarak ileri sürülmesinin mantıklı bir açıklaması olabilir.

Ateizmi savunan, yani bir yaratıcıyı kabul etmeyen ve materyalizmi kendine dava edinen kimseler, her şeyi evrime bağlamakta, yaratıcı yerine evrim kelimesini kullanmaktadırlar. Onların âleminde bir İlâh mevcut değildir. Elbette herkes inancında serbesttir. Ancak bunların bazıları, bu batıl görüşlerini, bilimsel bilgi gibi takdim etmektedirler. Bunu tasvip mümkün değildir.

Allah’a inan bir kimse de her şeyi Allah’a verir. Atomdan galaksilere kadar her şeyin, sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi Allah’ın eseri olduğunu bilir.

Ruhen hasta kimseler ise, ateizmi kabul etmemekte, bir yaratıcının varlığını da aklına sığıştıramadığı için, ruhen devamlı bir çalkantı içerisinde bulunmaktadırlar. Karşısına çıkan her olayı, yaratılış ve yaratıcı noktasında tekrar tekrar test etmekte, bir karara varmamaktadırlar. Robotlardan dahi evrime delil çıkarılmaya çalışılıyorsa, böyle bir yaklaşım sağlıklı düşüncenin eseri olamaz. Böyle bir düşünce, manen hasta bir ruh halinin ürünüdür.

Her şeyden önce bu robotları yapıp planlayan ilim, irade ve kudret sahibi bir usta vardır. Dolayısıyla bu robotların ustasını da yapan sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi bir yaratıcı mutlaka olmalıdır. Mantıklı, akıllı ve sağlıklı düşünme bunu gerektirir.

Robot yapılarından evrime delil getirmeye çalışmak, evrimi de yaratıcıyı da bilmemekten ileri gelmektedir.