Portakal, mandalina, limon... gibi mahsulün zekatı var mı?

Soru Detayı

- Bahçeden aldığımız portakal, mandalina, limon, greyfurt vb. mahsulün zekatını vermemiz gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, alınan mahsulün öşrünü (zekatını) vermek farzdır.

Eğer sulama, ilaç, gübre gibi masrafınız yoksa mahsul alınınca onda biri (1/10) veya kıymeti zekat verilecek yerlere verilir.

Eğer sulama, ilaç, gübre gibi masrafınız gibi bir masraf varsa, o zaman yirmide bir (1/20) veya kıymeti zekat verilecek yerlere verilir.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, “Toprak mahsullerinden yağmur ve nehir sularıyla sulananlarda onda bir, kova ile (el emeği) sulananlarda yirmide bir oranında zekat vardır.” buyurmuştur. (Buhari, Zekat, 55)

Öşür zekatı için üzerinden bir yıl geçmesi gerekmez. Her mahsul alındığında, alınan mahsulün tamamının öşrünü (zekatını) vermek farzdır.