Yaş meyve (kavun, karpuz, elma, armut, şeftali, vs,..) ve sebzelerin (kıvırcık, bamya, fasülye, vs,..) öşürü var mı, var ise ölçüsü ne kadardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmamı Azam'a göre, meyve ve sebzelerin dayanıklılığına ve miktarına bakılmaksızın öşürü verilmesi gerekir. İmameyne göre ise dayanıklılığı bir sene olmayan ve beş vesk (bir ton) az olan sebze ve meyvelerin zekâtı gerekmez. (bk. Ömer Nasuhi Bilmen, İstilâhat-ı Fıkhıyye Kâmusu, İstanbul 1969 IV/125)