Peygamberler Allah hakkında yanlış ifade kullanamaz mı?

Soru Detayı

- Yalan ve yanlış arasında birtakım farklar vardır. Yalan, kasıtlı olarak söylenirken yanlış bilmeden söylenir.
- Peygamberlerin Allah (c.c.)’ı anlatırken yanlış ifade kullanmayacaklarına ya da kullanırlarsa bu yanlışlarının düzeltileceğine dair deliller var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberler Allah hakkında yanlış ifadeler kullanmazlar. Çünkü dinin temel unsuru Allah’ı tanımak, ona iman etmek ve ona kulluk etmektir. Eğer bu konuda yanlış bir bilgi verilirse, din kökten bozulmuş olur.

Bununla beraber, peygamberlerin en önemli vasıflarından bir “ismet”tir. Yani hata yapmaktan ve yanlış ifade etmekten masumdur. Eğer bir peygamber bizzat Allah hakkında yanlış konuşursa, dinin diğer konularında kendisine güvenilmez. Bu da peygamberlerin “emin / güvenilir” olma vasfına aykırıdır.

Vakıa, peygamberler de insan olduğu için, füruat kısmında zelle denilen ve günah olmayan bazı sürçmeleri olmuştur ve Allah tarafından derhal düzeltilmiştir.

Nitekim, Peygamberimizin (asm) bir amaya karşı tutumu (Abese suresi) eleştirilmiştir. Bedir savaşında esirler ve ganimet konusu eleştirilmiştir. (Enfal suresi).

Ancak bu gibi zelleler yalnız füruat kısmında bir içtihat sonucu meydana gelmiştir.

Ancak iman esasları konusunda, özellikle Allah hakkında peygamberlerin yanlış bilgi verdiklerine dair elimizde hiçbir veri yoktur. Ve -izah edildiği gibi- böyle bir şey imkansızdır.