Peygamber Efendimize ledün ilmi verildi mi?

Soru Detayı

- İlim mertebelerinin en yükseği ledün ilmi midir, Peygamber Efendimize ledün ilmi verildi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ledün ilmi” Allah tarafından özel olarak bazı kimselere verilen ilimdir.

Peygamberlere gelen vahiy zaten doğrudan Allah tarafından onlara verilmektedir.

Bu sebeple, hiçbir “ledün ilmi” vahiyden daha üstün olamaz ve hiçbir ledün ilminin sahibi bir peygamberin derecesine kavuşamaz.

Demek ki, Hz. Peygamber (asm) Efendimize ledün ilminin verilip verilmediği konusu hiç de yerinde olmayan bir düşüncedir. Bunu düşünenler peygamberlik mertebesini hakiki manada anlamayanlardır.